Centrum informacji o ospie... i nie tylko

Rodzaje i mechanizm zarażania czarnej ospy

Czy wiesz, że…

Wirus ospy prawdziwej jest najbardziej podobny do wirusa ospy wielbłądziej.

W 1520 roku czarna ospa została przywieziona do Ameryki – w ciągu 2 lat zmarło około 3,5 miliona Azteków.

Nie istnieje lek na ospę prawdziwą, a jedynym środkiem zapobiegawczym są szczepionki.

Postacie czarnej ospy

Ospę prawdziwą można podzielić na 2 typy (wywoływane dwoma odmianami wirusa Variola):

  1. Ospa mała (variola minor),
  2. Ospa wielka (variola major) – bardziej zaraźliwa postać.

Niegdyś rozróżniało się rodzaje ospy według śmiertelności. Dziś można to określić na podstawie badań. Na świecie panowała postać łagodna ospy, ale nieliczne przypadki były chore na rzadsze przypadki i bardziej śmiertelne jak ospa zlewająca się, czy ospa krwotoczna – w przypadku zlewającej się zwykle chory umierał (nawet po szczepieniu), a w przypadku krwotocznej prawie zawsze umierał.

Szerzenie się ospy prawdziwej

W początkowej fazie choroby, osoba zainfekowana nie zaraża innych. Dopiero po wystąpieniu gorączki zaczyna zarażać. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą kropelkową. Bezpośredni kontakt z chorym, ze zmianami, pęcherzami, wydzieliną z pęcherzy, pościelą  i ubraniami osobistymi często doprowadza do zainfekowania.

Ospą prawdziwą może zarażać tylko człowiek – nie znane są inne naturalne przekaźniki wirusa.