Centrum informacji o ospie... i nie tylko

Półpasiec – podstawy

Czy wiesz, że…

Wirus półpaśca jest tym samym wirusem, który wywołuje ospę wietrzną. Wirus ten należy do tej samej rodziny wirusów, co wirus wywołujący opryszczkę.

Półpasiec może uaktywnić się przy osłabieniu organizmu w różnych chorobach jak AIDS czy nowotwory.

Czas od momentu zakażenia do wystąpienia objawów choroby nazywany jest okresem wylęgania (inna nazwa to okres inkubacji).

Półpasiec jest wirusową chorobą zakaźną o ostrym przebiegu. Wywołany jest przez tego samego wirusa co ospa wietrzna – Varicella Zoster. Na półpaśca (w przeciwieństwie do ospy wietrznej) zapadają głównie dorośli . Im większy wiek, tym większa szansa na zachorowanie.

Półpasiec pojawia się u osób, które wcześniej przebyły ospę wietrzną. Po przebyciu ospy wietrznej wirus przechodzi w stan uśpienia, by po kilku lub nawet kilkunastu latach ponownie się reaktywować jako półpasiec – zwykle dochodzi do choroby przy obniżonej odporności organizmu.

Wirus półpaśca wędruje w zakończeniach nerwowych skóry. W przypadku półpaśca atakuje zwykle jeden nerw czuciowy i wraz z nim zwoje międzykręgowe. Choroba ta charakteryzuje się bolesnością.

Okres od zarażenia do pierwszych objawów wynosi zwykle 3-5 tygodni. Sama choroba może trwać kilka tygodni (zwykle 2-3).

Półpasiec charakteryzuje się zmianami pęcherzowymi, podobnymi do ospy wietrznej, jednak w tym wypadku zwykle zajmuje jedną część ciała np. czoło, czy miejsce pod jedną stroną klatki piersiowej (stąd też nazwa „półpasiec”).

Obecnie nie ma skutecznej szczepionki ochronnej na półpaśca.

Przejście półpaśca zwykle uodparnia na niego. Jednak nawroty choroby mogą świadczyć o niekorzystnych procesach zachodzących w organizmie (w tym rozwój nowotworów).