Centrum informacji o ospie... i nie tylko

Objawy i przebieg półpaśca

Czy wiesz, że…

Choroby metaboliczne, jak cukrzyca często towarzyszą rozsianym postaciom półpaśca.

W sporadycznych przypadkach półpasiec może zając narządy wewnętrzne – wówczas mogą wystąpić bóle brzucha.

U kobiet w ciąży w przypadku zakażenia śródmacicznego wirusem półpaśca, noworodek może urodzić się z półpaścem lub ospą wietrzną.

Początkowe objawy półpaśca charakteryzują się bólami głowy, podwyższeniem temperatury, mrowieniem, potliwość. Nierzadko pierwsze symptomy półpaśca są mylone z innymi dolegliwościami np. zwiastunem zawału serca.

Charakterystycznym objawem półpaśca jest wysypka w postaci czerwonych plam, przeradzających się w grudki i krosty wypełnione płynem surowiczym (nierzadko z krwią). Zmiany te najczęściej umiejscawiają się na twarzy, a także okolic międzyżebrowych, lędźwi. Wykwity skórne nie przekraczają linii połowy ciała.

Początkowe stadium wykwitów może wiązać się z dużą bolesnością. Po przekształceniu się zmian w pęcherze nierzadko one pękają.  Zmiany skórne mogą się zlewać.

Po około tygodniu zmiany zasychają i po następnych 1-2 tygodniach zamieniają się w strupy, które później odpadają. Po zmianach widoczne są brunatne przebarwienia, które po kilku tygodniach zanikają samoistnie.

U starszych osób po wyleczeniu choroby może utrzymywać się przez długi czas przeczulica (nerwobóle), które w skrajnych przypadkach mogą trwać kilka lat.