Centrum informacji o ospie... i nie tylko

Objawy i przebieg ospy wietrznej

Czy wiesz, że…

Wirus ospy wietrznej poza ustrojem człowieka ginie bardzo szybko – nawet w ciągu kilku minut.

Typowym objawem ospy wietrznej jest skaczący stan gorączkowy podczas przebiegu choroby – w granicach 37-40°C.

Ospie wietrznej może towarzyszyć powiększenie węzłów chłonnych szyi i okolic potylicznych.

Ospa wietrzna najczęściej dotyczy dzieci i ma przebieg łagodny, jednak osoby dorosłe także mogą na nią zachorować – w tym wypadku częściej przebieg jest cięższy. Początkowe stadium choroby jest charakterystyczne dla chorób wirusowych: przed pojawieniem się wysypki choremu towarzyszy gorączka, bóle głowy, złe samopoczucie czy biegunka.

Wysypka

Po wstępnych objawach zakażenia następuje charakterystyczna wysypka na ciele. Na początku zwykle zajmuje okolice tułowiu, potem szyi, twarzy, skóry głowy i kończyn (kończyny często są wolne od wysypki). Wysypka ta pojawia się rzutami. Zwykle są to 2-3 rzuty (ale może być ich nawet kilkanaście). Wysypka na ciele przekształca się w miarę rozwoju i wyleczania choroby. Ma ona następujące etapy:

  1. Najpierw pojawiają się czerwone plamki,
  2. Następnie przekształcają się one w grudki,
  3. Kolejny etap to przekształcenie grudki w delikatny pęcherzyk wypełniony płynem (płynem surowiczym),
  4. Następnie pęcherza zamienia się w krostę, która się zapada jakby od środka.
  5. Ostatni etap to wyschnięcie krosty i przekształcenie w strup, który po jakimś czasie odpada.

Powyższe etapy zwykle przechodzą między sobą w ciągu 48 godzin.

Ilość wysypki nie jest jednoznaczna. Chory może mieć kilkanaście zmian skórnych, a może mieć ich kilkaset rozsypanym na ciele.

Po odpadnięciu strupów mogą pojawić się przebarwienia na skórze i czasem niewielkie blizny, które z czasem całkowicie zanikają.

W niektórych przypadkach wysypka może pojawić się także w błonach śluzowych, w tym w jamie ustnej, spojówkach oczu, okolicach narządów płciowych.

Świąd

Jednym z bardziej dokuczliwych objawów ospy wietrznej jest świąd. Zmiany bardzo swędzą. Jest to szczególne dokuczliwe przy podwyższonej temperaturze i w nocy. Drapanie zmian może prowadzić do nadkażeń a także do trwałych blizn.

U osób z obniżoną lub zaburzoną odpornością przebieg może być burzliwy i w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do śmierci.