Centrum informacji o ospie... i nie tylko

Objawy i przebieg czarnej ospy

Czy wiesz, że…

Czarną ospą (podobnie jak ospą wietrzną i półpaścem) można zarazić się praktycznie tylko od człowieka – jest on naturalnym miejscem bytowania tych wirusów.

Ostatni naturalny przypadek czarnej ospy był odnotowany w 1977 roku w Somalii.

Po uwolnieniu wirusa ospy prawdziwej, 90% traci aktywność w przeciągu 24 godzin.

Okres od zarażenia do pierwszych objawów trwa przeciętnie około 13 dni. W początkowej fazie choroby wirus czarnej ospy rozprzestrzenia się w węzłach chłonnych, szpiku kostnym i śledzionie. Warto podkreślić, że w początkowej fazie infekcji chory nie zaraża innych.

Po kilku dniach (do 9 dni) wirus zakaża także naczynka skóry i błon śluzowych. Wtedy też dochodzi do pierwszych objawów ospy prawdziwej, którymi są głownie: gorączka, osłabienie, wymioty, bóle głowy, dreszcze, zapalenie gardła.

Po około 2-4 dniach dochodzi do charakterystycznych objawów ospy czarnej, czyli wysypki grudkowej, przeradzającej się w pęcherzykowatą. Jest ona zwykle umiejscowiona na twarzy, kończynach, a także w ustach.

Po około 10 dniach zmiany skórne zmieniają się w strupy, po czym zaczynają powoli odpadać. Po zmianach skórnych pozostają szpecące blizny.

Ewentualne powikłania choroby są rzadkie. A śmierć następuje najczęściej u osób nieszczepionych. Szczepienia są skuteczne do momentu występowania gorączki.