Centrum informacji o ospie... i nie tylko

Mechanizm zarażania w ospie wietrznej

Czy wiesz, że…

W bardzo sporadycznych przypadkach zmiany ospy wietrznej mogą występować w jelitach i płucach.

Drapanie swędzących zmian chorobowych w ospie wietrznej może spowodować nadkażenie oraz trwałe blizny po zakończeniu choroby.

W celu zbicia gorączki najbezpieczniejszymi lekami dla dzieci w ospie wietrznej jest paracetamol i ibuprofen.

W przypadku ospy wietrznej można zarazić się tylko od człowieka. Okres od zarażenia do pierwszych objawów wynosi przeciętnie 14-19 dni. Chory zaczyna zarażać 2-3 dni przed wystąpieniem wysypki i zaraża przez cały dalszy okres choroby, aż do przyschnięcia wykwitów.

Do zakażenia wirusem ospy wietrznej dochodzi drogą kropelkową. Zarazić można się przez kontakt ze zmianami skórnymi, odzieżą chorego i nawet z przedmiotami, które dotykał – dlatego też nazywa się ospą wietrzną, ponieważ wirus jest bardzo lotny i przenosi się z prądami powietrza. Na szczęście wirus poza ustrojem człowieka szybko ginie, dlatego w tym wypadku czas gra dużą rolę.

Wirus „wiatrówki” przedostaje się do organizmu człowieka poprzez błony śluzowe (górne drogi oddechowe). Następnie rozprzestrzenia się w krwioobiegu.

Wirusy ospy wietrznej są skumulowane w zdecydowanej większości w pęcherzykach.

Ospą wietrzną można zarazić się od osoby chorej na ospę wietrzną lub od chorej na półpaśca. W przypadku półpaśca do zarażenia dochodzi zwykle tylko poprzez kontakt z wydzieliną z pęcherzy.

Ponadto w przypadku kobiet w ciąży chorych na ospę wietrzną istnieje możliwość zarażenia płodu.